
ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС
ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
„Топъл обяд в район Люлин”
Договор № BG05SFPR003-1.001-0188-C07
Кратко описание на Операцията:
Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.
Кратко описание на проекта:
В проекта са заложени четири дейности, които включват:
1) Определяне на целевите групи;
2) Приготвяне на топъл обяд (във всеки делничен ден от седмицата след спазване на процедура за определяне на крайните потребители);
3) Доставката до дома на потребителите на топъл обяд;
4)Реализиране на съпътстващи мерки (консултации, насочване към други институции, спрямо нуждите на хората и други подкрепящи услуги).
С дейностите, изпълнявани по проекта се подпомага ежедневието на жителите в район “Люлин“. Ползвателите на услугата топъл обяд ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Проектът е насочен към лица, имащи ежедневна нужда от подкрепа и достъп до храна. Предоставянето на топъл обяд се допълва с индивидуално ориентирани съпътстващи мерки за подкрепа. Тази дейност е свързващ елемент, осигуряващ допълняемост с другите програми, реализирани от района на Столична община. Изпълнението на дейностите цели да подпомогне изпълнението на цялостната национална политика за смекчаване и намаляване на бедността и за преодоляване на социалното изключване. Приготвянето и доставката на топлия обяд до потребителите е възложено на външен изпълнител, избран с процедура по реда на ЗОП (чл. 20, ал.4, т.2). Изпълнението на съпътстващите мерки се изпълнява от екипа за управление на проекта (служители на район Люлин). Проектът се изпълнява 36 месеца и осигурява топъл обяд за 180 жители, живеещи в крайна бедност.
Продължителностна дейностите: до 30.09.2025 г.
Период на изпълнение: 01.12.2022 г. – 30.09.2025 г.
Размер на БФП: 427 893,06 лв.
Капацитет: 180
Основни цели на проекта:
С проекта насочваме усилията на административния екип на район Люлин за постигане на следните цели:
1) Да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея.
2) Да се осигури навременен транспорт на храната до потребителите.
3) Да се развият съпътстващи дейности като предоставяне на съвети за достъпа до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията на здравните органи при необходимост и др.
Допустими целеви групи:
В съответствие с целите на операцията, целевите групи са:
- лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
- лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
- лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
- лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
- скитащи и бездомни лица;
- лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
Целевите групи се определят съгласно Наредба РД-06-53 от 17.09.2021 г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс.
Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:
Към днешния момент се осигурява храна на до 180 крайни потребители, които отговарят на условията. Процедурата е отворена и може да се кандидатства по всяко време за включване на нови нуждаещи се лица в проекта. На 29.11.2024 г. е сключен допълнителен анекс за продължаване на проектните дейности до крайния срок на договора 30.09.2025 г.